قطعات اصلی دستگاه کارتخوان
اجزای کلیدی دستگاه کارتخوان
 • دستگاه کارتخوان یکی از مهمترین و پر کاربردترین دستگاه های الکترونیکی مورد استفاده در بسیاری از فروشگاه ها و محل های کسب و کار می باشد که شما می توانید به راحتی عملیات مربوط به پرداخت های الکترونیکی را با کمک این دستگاه انجام دهید.

  امروزه شما می توانید شرکت های بسیار زیادی را در کل جهان مشاهده کنید که هر کدام از آنها به دنبال طراحی و ساخت بهترین این دستگاه های کارتخوان هستند.

  همچنین بسیاری از کارتخوان ها در ساختار ظاهری با یکدیگر تفاوت های بسیار محسوسی را دارند به طوری که جدیدترین این محصولات، لمسی بوده و از بروزترین و آخرین فن آوری جهانی برخوردار می باشد.

  شما نیز می توانید با آشنایی کافی در خصوص قطعات دستگاه کارتخوان، از این دستگاه به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید.

  در ادامه مقاله سعی خواهیم داشت تا در مورد هر یک از مهمترین و اصلی ترین قطعات دستگاه کارتخوان و تــاریخچه ی مربوط به مدرن ترین درگاه های پرداخت الکترونیکی مطالب ارزنده بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم.

  درباره جریمه ثبت نکردن دستگاه کارتخوان اینجا بخوانید

  دستگاه پوز، از قدیم تا آینده

  اگر شما نیز دوست دارید تا اطلاعاتی را در خصوص هر یک از مهمترین و اصلی ترین قطعات دستگاه پوز به دست آورید، می توانید در گام اول با تاریخچه دستگاه کارتخوان آشنا شوید.

  شما می توانید صندوق های بزرگ پول را در بسیاری از فروشگاه ها مشاهده کنید که صندوق دار با توجه به اتیکت قیمت روی بسته بندی محصولات، قیمت ها را جمع بسته و در نهایت قیمتی را برای شما اعلام می کرد؛

  اما بعدها با رونمایی از سیستم های کامپیوتری و دستگاه کارتخوان، خریداران توانستند به راحتی لیستی از قیمت و کالاهای خریداری شده را به راحتی از صندوقدار فروشگاه های مختلف تهیه و در دست داشته باشند.

  استفاده از دستگاه پوز و دستگاه بارکد خوان، کار بسیاری از صندوق داران را آسان تر کرده است و می توانند از صفحه مانیتور خود به مجموع خرید سبد خریداران آگاه باشند.

  با گذشت زمان و پیشرفت دانش و فناوری شاهد یک سری از مهمترین و اصلی ترین تغییرات در قطعات دستگاه کارتخوان هستیم و شما نیز می توانید قبل از خرید این محصول، اطلاعاتی را در خصوص این قطعات و عیب یابی به دست آورده و از این طریق یکی از بهترین و باکیفیت ترین دستگاه های کارت خوان را تهیه و در اختیار داشته باشید.

  درباره کاور کارتخوان بدانید

  اجزای اصلی و کلیدی سیستم پوز

  توجه داشته باشید که هر کارت خوانی از یک سری مهمترین و ضروری ترین قطعات تشکیل شده است که شما برای نگهداری از آن باید نکاتی را رعایت کنید.

  قطعات بدون وجود هر یک از قطعات دستگاه کارتخوان، کارایی آن با مشکل مواجه خواهد شد.

  درگاه اینترنتی و پرداخت های آنلاین امروزه زندگی بسیاری از مردم را آسان تر کرده است و شما نیز روزانه ممکن است ده ها از این تراکنش ها را انجام دهید.

  قطعات دستگاه کارتخوان را می توان به دو دسته اجزای نرم افزاری و اجزای سخت افزاری تقسیم بندی کرد که در ادامه راجع به این قطعات بیشتر صحبت خواهد شد.

  درباره کیف کارتخوان بدانید

  اجزای نرم افزاری دستگاه کارتخوان

  اجزای نرم افزاری دستگاه پوز، به دو دسته تقسیم بندی می شود که وظیفه مدیریت و تحلیل فرایند را به عهده دارد و می توان گفت اصلی ترین عملکرد مربوط به این دستگاه را همان اجزای نرم افزاری انجام می دهد.

  از مهمترین نرم افزارهای استفاده شده می توان به ON- SITE و CLOUD – BASED اشاره کرد که هر یک این نرم افزارها، کارایی و وظیفه ی متفاوتی را بر عهده دارند.

  برای مثال ارتباط میان کارت بانکی و بانک بر عهده نرم افزار آن ( سیت ) می باشد و هرگونه اختلالی در این نرم افزارها می تواند سبب قطع ارتباط میان دستگاه پوز و بانک مورد نظر باشد که نیاز به تعمیر است.

  قطعات نرم افزاری

  نرم افزار به صورت کلی بر روی دستگاه کارتخوان (سرور) شما قرار می گیرد.
  باید لایسنس یک یا چند نرم افزار را تهیه کنید که قاعدتاً این عملیات از طرف خود شرکت ارائه دهنده تهیه می شود و خریدار دخالتی در این موضوع ندارد.
  باید هر چند وقت یک بار، نرم افزار آپدیت شود که باز هم خود شرکت این فعالیت را انجام می‌ دهد.

  این نوع نرم افزار به طور آنلاین ارائه می شود، یعنی می شود به داده‌ ها از هر جست و جو گری دسترسی پیدا کند.

  عملیات به روزرسانی به شکل از پیش تعیین شده و بدون دخالت و بر اساس برنامه و از طریق اینترنت انجام می شود.

  نیاز است که از آخرین برنامه دستگاه پوز استفاده شود.

  امروزه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان از سیستم مبتنی برابر استفاده می کنند، تا کاربران و شرکت‌ ها بتوانند به داده‌ ها به صورت آنلاین و سریع دسترسی داشته و آن را راحت‌ تر مدیریت کنند.

  قطعات دستگاه کارتخوان

  این نوع نرم افزار به طور آنلاین شکل می‌ گیرد، یعنی می شود به داده‌ ها از هر جست و جو گری دسترسی پیدا کرد.

  عملیات به روز رسانی به شکل از پیش تعیین شده و بدون دخالت و بر اساس برنامه و از طریق اینترنت انجام می شود.

  نیاز است که از آخرین برنامه دستگاه پوز استفاده شود.

  درباره ثبت نام مالیاتی کارتخوان بخوانید

  اجزای سخت افزاری دستگاه کارتخوان

  قطعات دستگاه کارتخوان تنها در قطعات نرم افزاری آن خلاصه نمی شود، بلکه هر یک از درگاه های پرداخت الکترونیکی دارای یک سری از مهمترین قطعات سخت افزاری نیز می باشد

  که از ضروری ترین آن می توان به محل کشیدن کارت، بارکد خوان، صفحه کلید، رول کاغذی و غیره اشاره کرد.

  محاسبه مالیات کارتخوان

  قطعات دستگاه کارت خوان

  وسیله یا رابطی که در آن تمام اطلاعات تراکنش را ثبت می‌ کنید وسیله ی مانند به دکمه است که بعد از هر خرید شما باید آن را فشار بدهید، تا اطلاعات هر تراکنش به حساب شما منتقل شود.

  ولی در سیستم‌ های جدید قطعات دستگاه کارتخوان دیگر نیازی به انجام این فرآیند نیست.

  پرینتر رسید دستگاه کارتخوان

  دستگاهی است که روی کاغذ مخصوص در آن قرار دارد و رسید هر تراکنش را چاپ و تحویل خریدار می‌ دهد.

  با توجه به دستگاه کارتخوان، سایز این کاغذها احتمال دارد بین اندازه یک دوم انگشت دست تا یک برگه یادداشت کوتاه باشد.

  بارکد خوان دستگاه کارت خوان

  دستگاه ای است که درآن نور قرمز رنگ وجود دارد و آن بر روی قسمت بارکد اجناس، گرفته می شود، و همچنین اطلاعات و قیمت نمایش داده می شود.

  محل کشیدن کارت دستگاه کارت خوان

  محلی است که شما کارت را برای پرداخت پول می‌ کشید.

  در برخی از فروشگاه ها، دستگاه‌ های کارتخوان کوچک به سیستم صندوق متصل بوده و فقط خریدار بعد از کشیدن کارت، رمز خود را وارد می‌ کند و دیگر لازم به وارد کردن رقم خرید نیست.

  خرید دستگاه کارتخوان

  مانیتور و صفحه کلید دستگاه کارتخوان

  صفحه مانیتور صفحه ای است با سایز مشخصی که اطلاعات تراکنش را نشان می دهد.

  صفحه کلید دارای حداقل ۹ کلید که فرد اطلاعاتی مثل مبلغ و رمز را وارد می کند.

  یقینا این قطعات برای همه ی مدل‌ های دستگاه کارتخوان از گذشته تا حال است که داشته اند، که دستگاه‌ های امروزی دیگر دارای کشوی صندوق و بارکد خوان نیستند و قیمت‌ ها به صورت دستی به وسیله خود فرد وارد می شود.

  دستگاه‌ های کارتخوان پیشرفته امروزی با استفاده دارای سیستم وای فای هستند که دیگر نیاز به کابل برق نیست که ما آن دستگاه کارتخوان سیار گفته می شود.

  درباره MPOS بخوانید

  امتیاز دهید!

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای