چرم مهندسی شده در کاور کارتخوان
چرم مهندسی شده چیست؟
 • ( چرم مهندسی )

  برای شناخت مفهوم چرم مهندسی ( چرم مهندسی شده ) در ابتدا با مفهوم کلی واژه مهندسی و سپس ترکیب آن با مفهوم چرم و ساز و کار این دو در همنشینی با هم می پردازیم :

  مهندسی چیست ؟

  انجمن مهندسین آمریکایی ، مهندسی را به صورت زیر تعریف می کند :

  کاربرد خلاقانه اصول علمی برای طراحی یا توسعه ساختارها، ماشین‌ ها، ابزار یا فرایند های ساخت یا برای کار جداگانه و همراه با آن‌ ها یا ساخت و به‌ کارگیری موارد مشابه با آگاهی کامل از طراحی آن‌ ها یا پیش‌ بینی عملکرد آن‌ ها تحت شرایط عملیاتی خاص و به عنوان یک نقش اقتصاد عملیاتی یا امنیت زندگی یا دارایی به آن‌ ها احترام گذاشته می‌ شود.

  کسی که کارهای مهندسی انجام می‌ دهد را مهندس گویند و کسی که پروانه انجام کارهایی برای اهداف رسمی مثل مهندسی حرفه‌ ای، نماینده مهندسی طراحی، مهندسی دارای پروانه، مهندسی شرکت ثبت شده یا مهندسی اروپایی را دارد.

  مقاله روش های نگهداری از چرم طبیعی و مصنوعی

  مهندسی از قرون وسطی و در زمانی که انسان‌ ها اختراع‌ های مثل چرخ و قرقره را داشتند وجود دارد. هر کدام از این اختراع‌ ها با تعریف مدرن از مهندسی مطابقت دارد و اصول مکانیکی اصلی برای ساخت اهداف و ابزار مفید را کشف کرد.

  خود اصطلاح مهندسی به سال ۱۳۰۰ و از زمانی بر می‌ گردد که واژه مهندسی (کسی که بر روی موتور کار می‌ کند) را به سازنده موتور های مهندسی می‌ گویند.

  چرم مهندسی شده

  اکنون در این زمینه موتور، به ماشین نظامی مثل موتور های مکانیکی در جنگ گفته می‌ شود. نمونه‌ های این استفاده مطلق در این زمان، محصولات مهندسی شده نظامی مثل محصولات نظامی مهندسین هستند.

  خود کلمه موتور یک منشأ قدیمی تر دارد که از کلمه‌ ای لاتین به معنای کیفیت کامل و به‌ خصوص قدرت ذهنی می‌آید.

  سپس با طراحی ساختارهای تمدن مثل پل‌ ها و ساختمان‌ ها به صورت یک اصل فنی، اصلاح مهندسی مفهومی دیگر در حوزه شهرسازی یافت .

  مهندسین ریاضیات و علوم دیگر مثل فیزیک را برای یافتن راه حل‌ های مناسب مسئله‌ ها یا پیشرفت وضعیت پیدا کرده‌ اند.

  اما مهندسین باید در مورد علوم مرتبط با پروژه‌ های دیگر دانش کافی را داشته باشند. در نتیجه آن‌ ها یاد گرفتند موارد جدید را از طریق این کار انجام دهند.

  اگر گزینه‌ های مختلفی وجود داشته باشد، مهندسین گزینه‌ های مختلف را سنجیده و راه حلی که مطابق باشد را انتخاب می‌ کنند.

  کار مهم و منحصر به فرد مهندس تعیین آگاهی و تفسیر محدودیت‌ ها در طراحی برای ایجاد نتایج موفق است و اغلب برای ساخت محصول موفق فنی کافی نیست و باید شروط دیگر را نیز برآورده سازد.

  این محدودیت‌ ها شامل منابع در دسترس و محدودیت‌ های فیزیکی و فنی، انعطاف‌ پذیری برای اصلاحات آینده و عوامل دیگر مثل شروط هزینه، امنیت، بازار، سودمندی و ارتقای خدمات است.

  مهندسین با آگاهی از این محدودیت‌ ها، ویژگی‌ هایی را برای هدف ایجاد می‌ کنند.

  مقاله دستگاه کارتخوان

  اجزای کلیدی دستگاه کارتخوان

  چرم چیست ؟

  چرم، ماده ای طبیعی، بادوام و منعطف است که از دباغی پوست خام جانوران، به‌ ویژه گاو به‌ دست می‌ آید.

  فرایند دباغی ، پوست فساد پذیر را به یک ماده طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌ پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌ کند. چرم در تلفیق با چوب، پایه فناوری باستانیان را شکل می‌ داده‌ است.

  صنعت چرم و صنعت خز با هم متفاوت‌ اند. این تفاوت از اهمیت مواد خام مورد استفاده در هر کدام پیداست.

  مواد خام مورد استفاده در صنعت چرم، محصولات فرعی صنعت گوشت هستند؛ در حالی‌که گوشت ارزش بیش‌تری از پوست دارد اما مواد خامی که در صنعت خز به‌ کار گرفته می‌شوند، ارزش بیشتری از گوشت دارند و به همین خاطر گوشت به عنوان یک محصول جانبی تلقی می‌شود.

  چرم می تواند طبیعی و از حیوانات و یا به صورت صنعتی تولید شده باشد.

  مقاله ثبت نام مالیاتی کارتخوان

  جریمه ثبت نکردن دستگاه کارتخوان در سامانه

  بازار جهانی پوست و چرم

  بحران اقتصادی اواخر دهه ۲۰۰۰ تأثیر زیادی بر روی بازارهای جهانی پوست و چرم داشته‌ است.

  از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ میزان تولید به دلیل بحران اقتصادی در حدود ۰٫%5 و قیمت‌ها تا %30 افت داشته‌اند. از سال ۲۰۱۲ قیمت‌ها ثابت شده و با رشدی که در سال‌های پس از بحران داشته، قیمت‌ها به بالای دوران قبل از بحران رسیده‌ است.

  در سال ۲۰۱۷ حجم بازار جهانی کالاهای چرمی ۴۱۴٫۰ میلیارد دلار ارزیابی شده‌ است و پیش‌ بینی می‌ شود این بازار در سال ۲۰۲۵ به ۶۲۹٫۶۵ میلیارد دلار برسد .

  خرید کیف کارتخوان

  خرید محافظ کارتخوان

  مسائل زیست ‌محیطی

  در سال ۲۰۰۹ شرکت نایک و تیمبرلند خرید چرم از بخش‌ های جنگل‌ زدایی شده جنگل‌ های آمازون را متوقف کردند.

  این عمل تنها چند هفته پس از گزارش سازمان صلح سبز صورت گرفت که نشان می‌داد گله‌ های دام‌داری‌ های منطقه آمازون باعث تخریب جنگل‌ های آمازون می‌شوند.

  چرم مهندسی شده کاور کارتخوان

  رنگ آمیزی چرم

  رنگ آمیزی چرم در دنیا به دو شیوه کلی انجام می‌شود؛ یا با استفاده از مواد کرومی، یا با استفاده از مواد گیاهی ( وجیتال )

  مواد کرومی

  در روش نخست (کرومی)، فضاهای بین‌ سلولی سطح پوست خام با استفاده از مواد شیمیایی کرومی رنگ‌دهی می‌شود.

  شیوه استفاده از مواد کرومی از شیوه‌ های سنتی تولید چرم است و تا سال‌های اخیر، عمده چرم تولیدی جهان با همین روش تولید می‌شد.

  اما امروزه در اروپا و آمریکا نه تنها استفاده از این روش ممنوع شده‌است، بلکه محصولات چرمی‌ ای که با چرم‌ های کرومی تولید شده‌ اند، اجازه حضور در بازار این کشورها را پیدا نمی‌کنند و عمدتاً برای مصرف در کشورهای جهان سوم تولید می‌شوند.

  مواد گیاهی ( وجیتال )

  کروم یک فلز سنگین است که هم به محیط زیست و هم به سلامت انسان آسیب می‌رساند؛

  این آسیب‌رسانی سبب شده‌ است طی سال‌ های اخیر، دولت‌های کشورهای پیشرفته تولیدکنندگان چرم و محصولات چرمی را به استفاده از مواد گیاهی برای تولید چرم و محصولات چرمی تشویق کنند.

  این در حالی است که در ایران، در خصوص آسیب‌رسانی و مضرات چرم‌های کرومی اطلاع‌رسانی صحیحی انجام نشده و قانونی نیز برای محدود کردن استفاده از این نوع چرم وجود ندارد .

  مقاله موم نخل و کاربرد آن در محافظت از محصولات چرمی

  برزنت چیست؟

  تاریخچه چرم در ایران

  به هنر چرم‌ سازی سنتی در ایران سراجی می‌گویند، از این هنر در تولید انواع کیف، کفش، کمربند، زیورآلات، زین اسب و حتی تزیین صندوق‌ های قدیمی در ایام گذشته استفاده می‌ شده و از قدیم به اشخاصی که به این کار مشغول بودند، سراج می گفتند .

  چرم مهندسی شده

  درایران نوشته‌هایی مربوط به پس از حمله مغول، از خواجه رشید الدین، نشانگر آنست که تجارت چرم و پوست در ایران پررونق بوده‌است، این اسناد گواه شهرت برخی شهرها مانند تبریز و شیراز در این دوره است.

  در دوره قاجار، همدان مرکز مهم تولید نوعی چرم، معروف به «چرم همدانی» بوده‌ است، که از پوست گوسفند تهیه می‌شد. در سال ۱۲۶۷ از جمله کارهایی که امیر کبیر به نمایشگاهی در لندن فرستاد، پوست بوده‌ است.

  به علاوه در این دوره صادرات پوست و چرم، از اغلب شهرهای ایران به روسیه و عثمانی و هند رونق بسیار داشت.

  علاوه بر همدان، شهرهای تبریز و اصفهان نیز در تولید و صادرات چرم سهم به‌سزایی داشته‌اند.

  تاریخچه تاسیس کارخانجات چرم

  اولین کارخانه چرم سازی ایران در سال ۱۳۰۸ شمسی در شهر تبریز بنا شد و پس از آن در همدان، تهران و اصفهان نیز کارخانه‌ هایی تأسیس شد .

  در سال ۱۳۱۱ نخستین کارخانه ماشینی و مدرن چرم سازی در همدان توسط اردشیر یگانگی بنیان گذاشته شد. 

  تاریخ فعالیت واقعی صنعت چرم سازی در ایران را باید از تاریخ فعالیت صنعت چرم در همدان محاسبه کرد.

  از آن پس این صنعت به تدریج در کشور توسعه یافت به گونه‌ ای که تعداد کارخانه‌ های چرم سازی از یک کارخانه در سال ۱۳۱۱ به ۲۲ کارخانه در سال ۱۳۲۲ افزایش یافت.

  چرم مهندسی چیست ؟

  اشاره :

  نگارنده توجه شما را به این نکته جلب می نماید که مقوله چرم مهندسی با مهندسی چرم دو موضوع کاملاً منفک از هم بوده و در تعاریف خاص خود می گنجند و در حالت معمول ارتباط کمی با هم دارند .

  در موضوع مهندسی چرم بحث از فرایند تولید مواد اولیه از پوست حیوانی یا مواد مصنوعی پیش می آید در حالیکه که مبحث چرم مهندسی پیرامون چگونگی تولید انواع مصنوعات چرمی برای صنایع مختلف بحث می شود .

  مهندسی چرم با توجه به فرآوری مواد اولیه و اشتراکاتی که در این زمینه با موضوع چرم مهندسی شده دارد به نحوی هم راستا با این مقوله است اما در واقع هر یک از این دو موضوع تعاریف ویژه خود را دارند که در مطلب زیر به مفهوم چرم مهندسی خواهیم پرداخت .

  تعریف و موارد استفاده متداول چرم مهندسی :

  • اصولاً زمانی که در مورد چرم مهندسی شده سخن به میان می آید به نوعی صنعت تطبیقی اشاره می شود که در آن چرم از بدو پروسه ایده پردازی تا طراحی و اجرا مورد بحث می باشد .
   بدین معنا که به گرایشی از صنعت می پردازیم که با توجه به خواص چرم به بررسی و تولید مصنوعاتی می پردازد که با مکانیسم آلات و ادوات و دستگاه ها و ماشین آلات مختلف
   یا موارد استفاده در صنایع متفاوت قابل انطباق بوده و کاربری و ماهیت آن را نوع دستگاهی و موضوعی که چرم در آن به کار برده می شود تعیین می کند .
   به عنوان مثال در صنعت خودرو سازی استفاده از چرم به ویژه در خودروهای سفارشی بدین صورت انجام می پذیرد .

  _ مورد کاربرد تعیین می شود ( در اینجا روکش صندلی مد نظر است )

  _ صندلی اتومبیل ساختمان و مکانیسم ویژه ای دارد و نیاز به طراحی هست . پس در مرحله دوم طراحی انجام می پذیرد . این طراحی شامل اسکیس دستی تا استفاده از نرم افزارهای مربوطه می شود .

  _ شکل و ساختمان داینامیک صندلی ، مقتضیات فُرم ، هندسه و ابعاد و بسیاری موارد دیگر در طراحی و ایده پردازی اولیه لحاظ می شود .

  _ موارد مورد تقاضای مشتری در تعیین نوع جنس چرم ، درجه مرغوبیت ، رنگ ، فرم و … حرف نخست را در مهندسی چرم می زند .

  _ توجه به سابقه ، نام و نشان تجاری و برندینگ مسئله مهم دیگری است مقوله مهندسی چرم به شدت به آن توجه می شود .

  _ تولید  محصول بنا به تمام موارد فوق می تواند با ابزارهای تکنولوژیک یا با دست صورت بپذیرد . تفاوت در دقت و صحت و نیز ارزش افزوده ای است که در قیمت خودرو ایجاد می کند .

  چرم مهندسی شده کاور کارتخوان چرم

  پُر مُسَلَم است که اجرای تکنولوژیک مصنوعات چرمی با سهولت بیشتری انجام می پذیرد اما در تولید دستی ( دست ساز ) این مصنوعات ، هنر نیز دخیل  می شود  و محصول تبدیل به یک پـدیـده هنری ـ صنعتی می  گردد . چه بسا که یک محصول استفاده شده در خودرو به واسطه دست ساز بودنش به بهای خودرو می افزاید .

  و …
  • ورود چرم به موارد دیگر استفاده از جمله صنعت ساختمان منجر به تولید انبوهی از مصنوعات چرمی از جمله دسته گسترده ای از مبلمان ، انواع دیوارکوب ها ، انواع اکسسوری ها ، تجهیزات مستظرفه دکتوراتیو و … می شود .
  • استفاده از چرم در صنعت پوشاک و البسه که همینک در حیطه مبحث طراحی لباس و صنعت مُد مطرح است از دیگر مواردی است که در موضوع چرم مهندسی شده ( هنری ـ صنعتی ) می گنجد .
  • تولید انواع مصنوعات چرمیِ پرزنتوری مانند انواع کیف های دیپلمات ، مهندسی ، اداری ، دانشگاهی و … انواع سِت های اداری ، انواع هدایا ، مجموعه گسترده ای از مصنوعات تزئینی و زینت آلات و …
   از دیگر موارد مورد توجه در چرم مهندسی است .
  • چرم مهندسی در تولید انواع مصنوعات چرمی مرتبط به کاورینگ و محافظت و امنیت بخشی نیز مورد استفاده است
   ( در اینجا کاور کارتخوان که محصولی انحصاری از صنایع چرم طاطائی تبریز برای محافظت بخشی به دستگاه های پایانه فروشگاهی یا همان دستگاه های کارتخوان می باشد ) .
   پیرامون این موضوع می توانید در بخش مجله خبری کاور کارتخوان به تفصیل مطالعه کنید .
   در مجموع موارد بسیاری را می توان در مقوله چرم مهندسی گنجاند که از حیطه این مبحث خارج است .

  مقاله کاور کارتخوان چیست؟

  نکته پایانی :

  چرم مهندسی به معنای استفاده از چرم به شکل مهندسی شده است . اقتضای صنایع مختلف برای استفاده از چرم چه به صورت کاربردی و چه تزئینی ، تعاریف تازه ای به صنعت چرم بخشیده که به واژه چرم مهندسی شناخته می شود .

  مفهومی که چرم را به خورد ترکیب یا ساز و کار صنعت و هنر می دهد . به نحوی که امروزه بسیاری صنایع به دلیل خواص چرم که در بخش چرم چیست ؟ بدان اشاره شده است این ماده و مصنوعات تابعه را بخش لاینفکی از خود کرده اند و به نظر می رسد بدون چرم آن صنعت نیز کارکردهای واقعی و مطلوب خود را از دست می دهد .

  • صنایع خودروسازی
  • صنایع هواپیما سازی
  • صنعت مُد و تولید البسه
  • صنعت دکوراسیون و زینت آلات
  • صعنت کاورینگ و محافظت

  و …

  همگی وابسطه و تحت پوشش مفهوم چرم مهندسی ( چرم مهندسی شده ) می باشد.    

  استفاده از چرم طبیعی در روکش چرمی اتومبیل

  امتیاز دهید!

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۱ رای